Audriaus Naujokaičio „Orvidų sodyba“ parodos atidarymas

19:00 – Trečiadienis, 18.09.13 – 21:00 – Penktadienis, 18.10.13

Audriaus Naujokaičio “Orvidų Sodyba” parodos atidarymas

Rugsėjo 18 d., 19 val., įvyks Audriaus Naujokaičio “Orvidų Sodybos” parodos atidarymas. 

Audrius Naujokaitis – dailininkas, fotografas, grafikas ir freskų tapytojas, ilgametis Antologijos filmų archyvo kuratorius.

Vilius Orvidas (1952-1992) – Lietuvos skulptorius ir pranciškonų vienuolis (Gabrielius) gyveno netoli Salantų ir sukūrė didžiulę aplinkos instaliciją, kurią įvardijo kaip “dvasinį centrą”, Lietuvoje ji žinoma kaip Orvidų sodyba. 
Vilius Orvidas, padedamas artimųjų, draugų ir bendraminčių, tempė į sodybą masyvius akmenis, iš kurių kaldino kryžius, skulptūras. Viskas jam pakluso: ir akmuo, ir medis, ir metalas. Todėl kieme atsirado neįprastos konstrukcijos statinių, kryžių, skulptūrų. Taip atsirado įdomių formų akmeninis „Lurdas“, keletas koplyčių iš akmens, metalo ir medienos, daug niekur kitur nematytų neregėtų kompozicijų, mįslingų statinių.

Tuometiniai sovietiniai valdininkai Orvidų sodybą ignoravo ir kuriamą muziejų keletą kartų buvo sunaikinę, tačiau Orvidai savo sumanymo neatsisakė ir apie 1990-uosius metus ši sodyba jau buvo gerai žinoma Lietuvoje ir už jos ribų.

Nepaisant oficialiai sankcionuotų sovietų valdžios ir vietos partinių aktyvistų bandymų sunaikinti sodybą, taip bandymų ją marginalizuoti naujaisias laikais kaip neaiškų pakvaišėlio darbą, Orvidas sodybą nuolat statė ir plėtė. 

Laimei, šis kūrinys yra tokių mastų, kad net po dviejų vandalizmo ir nesirūpinimo dešimtmečių Orvido sodyba vis dar nepraranda pirmapradės dvasios. Šiandien daugeliui jaunų žmonių Lietuvoje Orvido sodyba tampa piligrimystės ir nuostabos vieta.

J.Meko nuomone šį nepaprasta sodyba ne tik gali įkvėpti pasaulio kūrėjus, bet ir yra verta būti įtrauktaį UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Paroda veiks nuo rugsėjo 18 d. iki spalio 18 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *